W 2006 wybrano projekt adaptacji dawnej restauracji „Tęczowa” na nową siedzibę chrzanowskiej biblioteki. Za najlepsze uznano zgłoszenie pracowni architektonicznej P.A. NOWA SA z Gliwic. Na realizację udało się pozyskać dotację unijną w wysokości 75% kosztów kwalifikowanych, resztę dołożyła gmina. Samą adaptacją zajęło się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe „Concret” z Tychów. Po wykonaniu prac oceniono, że na budynek przy ul. Broniewskiego składa się 40% nowych i 60% starych materiałów.
W trakcie powstawania obiektu zaniepokojenie czytelników wzbudził plan likwidacji miejskich filii bibliotecznych, co dało początek dyskusji o korzystaniu z usług książnicy przez mieszkańców. Tymczasem bibliotekarze mierzyli się z zadaniem przeniesienia i zabezpieczenia w nowym miejscu 200 tys. woluminów. Bibliotekę Główną na ul. Oświęcimskiej 3 oficjalnie zamknięto 31 grudnia 2010. Na wykończenie siedziby na Osiedlu Północ trzeba było czekać 3 miesiące.
31 marca 2011 Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie zaprosiła na dzień otwarty – jeszcze bez dostępu do zbiorów, ale z możliwością zwiedzania grupowego i indywidualnego. Dla pierwszych 10 odwiedzających wylosowano książkowe upominki. Podczas literackiego happeningu korowód bajkowych postaci symbolicznie dokonał przeprowadzki. Od 1 kwietnia czytelnicy mogli już normalnie korzystać ze wszystkich usług. Otwarcie zbiegło się z 65-leciem istnienia chrzanowskiej biblioteki.
W konkursie „Modernizacja roku 2010” nowy gmach otrzymał główną nagrodę w kategorii „obiekty kultury”. Modernizacja została także uhonorowana Nagrodą Pełnomocnika Rządu Do Spraw Osób Niepełnosprawnych Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Statuetki wręczono 25 sierpnia 2011 na Zamku Królewskim w Warszawie.
Poniżej prezentujemy wyciąg z Bibliografii Regionalnej – skany oraz opisy bibliograficzne artykułów prezentujących powyższą historię.
Zapraszamy do współtworzenia Cyfrowego Archiwum Ziemi Chrzanowskiej. Każdy może zgłosić temat lub przekazać materiały do digitalizacji.