Prezydent Finlandii w Chrzanowie

 W Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej zachowało się kilka interesujących fotografii wykonanych 6 marca 1964 roku podczas krótkiej wizyty jaką złożył w Chrzanowie dr Urho Kekkonen, prezydent Finlandii w latach 1956-1982, o czym wie niewielu z nas. Fiński przywódca przyleciał do Polski z oficjalną wizytą w dniu 3 marca i na spotkaniu z ówczesnymi rządzącymi w Belwederze został odznaczony Orderem Polonia Restituta, a następnego dnia otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego, po czym wyruszył na objazd kraju w towarzystwie ówczesnego przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego. Po wizycie w Katowicach prezydent Kekkonen przejechał do Bierunia, a następnie do Oświęcimia, gdzie zwiedził b. niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz, by następnie udać się do Chrzanowa, jak relacjonował dziennikarz „Dziennika Polskiego” z 7 marca:
Opuszczamy Oświęcim, udając się do Krakowa. Po drodze w Chrzanowie i Trzebini tłumy wiwatujących mieszkańców zatrzymują samochody. Goście otrzymują naręcza kwiatów. W rękach młodzieży szkolnej powiewają białe chorągiewki z niebieskim krzyżem, orkiestry grają marsze.
Z krótkiego postoju prezydenta Finlandii w Chrzanowie zachowało się kilka fotografii przedstawiających go w towarzystwie Aleksandra Zawadzkiego otoczonych tłumem chrzanowian na Rynku. Na limuzynie ZIŁ 111, którą obaj politycy podróżowali, widoczne są proporce prezydenta Finlandii i przewodniczącego Rady Państwa PRL.
Z Chrzanowa i Trzebini prezydent Kekkonen udał się do Krakowa, a stamtąd pociągiem do Zakopanego na prywatną część swojej wizyty w Polsce, czyli kilkudniowe ferie w Tatrach. Tam spotkał się ze swoim znajomym z narciarskich mistrzostw świata w 1938 roku w fińskim Lahti, Stanisławem Marusarzem. Odwiedził także Morskie Oko i Poronin. Wizyta w Polsce zakończyła się 11 marca w Warszawie, skąd prezydent Kekkonen powrócił do Helsinek.

Fotografie archiwalne dotyczące Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce Fablok w Chrzanowie ze zbiorów Muzeum w Chrzanowie zdigitalizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie w ramach współpracy przy Cyfrowym Archiwum Ziemi Chrzanowskiej.

Być może ktoś z naszych Czytelników pamięta tamtą wizytę lub był jej naocznym świadkiem na chrzanowskim Rynku (czyli ówczesnym placu Karola Marksa)? Prosimy o kontakt!

Bibliografia
„Dziennik Polski” nr 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 z 1964 roku

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap