Współczesny ekslibris to znak własnościowy książki traktowany jako rodzaj grafiki artystycznej [Encyklopedia PWN]. Najczęściej to mała kartka wklejana na wewnętrzna stronę okładki, która ma za zadanie identyfikować posiadacza książki. W przypadki biblioteki ekslibris może pełnić także rolę znaku promocyjnego umieszczanego np. na zakładkach. Jeden z wykorzystanych w ten sposób ekslibrisów został przygotowany z okazji 30-lecia Miejskiej Biblioteki w Chrzanowie.
Na konkurs zorganizowany w 50-lecie Biblioteki nadesłano 81 projektów wykonanych przez 45 grafików z 17 krajów. Podczas posiedzenia z dnia 21 marca 1996 roku jury wyłoniło najlepsze prace:
I miejsce – Wasilij Leonienko (UA);
II miejsce (ex aequo) – Jurij Procan (UA) i Tadeusz Szumarski (PL);
Wyróżnienia: Donczo Kojew (BG), Tadeusz Andrusiewicz (PL), Molnar Istvan (HU).
Wszystkie nadesłane prace konkursowe zaprezentowano podczas obchodów 50-lecia Biblioteki – 1 czerwca.
Oto wypowiedź przewodniczącego jury, Tadeusza Józefa Czosnyki:
„Poziom konkursu był bardzo wysoki. Techniki nadesłanych prac różnorodne, od miedziorytów, akwarytów, »suchych igieł« poprzez drzeworyty, linoryty, metaloryty aż po seriografię wielobarwną. Przeważały jednak linoryty ze względu na łatwość ich reprodukcji. Prace nadesłano z całego świata. Wśród ich autorów znajduje się wiele znanych nazwisk, jak choćby: Sonia Bryś z Belgii, Ladislav Vladek z Czech, Marie Claude Saillant z Francji, czy Ovidiu Petca z Rumunii. Zainteresowanie konkursem było rzeczywiście duże i uważam, że spełnił on swoje zadanie”.
Ekslibris dla biblioteki, Kronika Chrzanowska, 1996, nr 55, s. 13.
W chrzanowskiej książnicy można było uczestniczyć także w innych wydarzeniach poświęconych ekslibrisom, żeby wspomnieć tylko: „Dorobek Biblioteki Rejonowej” – wystawę najciekawszych reprintów, kronik, zdjęć, ekslibrisów, plansz – na 40 lat istnienia Biblioteki Publicznej w Chrzanowie [1986]; wystawę „Ekslibrisy Jana Pawła II” – 130 eksponatów autorów polskich i obcych z lat 1978-1993 z kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki [1993]; wystawę „Motyw orła w ekslibrisie” z kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki [1993]; wystawę „Motywy chopinowskie i muzyczne w ekslibrisie” z kolekcji Józefa Tadeusza Czosnyki [1995]; wystawy ekslibrisów Krzysztofa Kmiecia [1996, 2000].
Pod koniec 2019 roku mieszkańcom zaprezentowano nowy system identyfikacji wizualnej gminy Chrzanów – w tym podległych jednostek organizacyjnych. Dolny element nowego logo – wspólny dla różnych instytucji – nawiązuje do koła lokomotywy. Biblioteka przedstawia się teraz nowym znakiem i kolorem, ale to nie znaczy, że zapominamy o naszych znakach własnościowych.
A czy Państwo posiadają własny ekslibris lub sami zajmują się ich tworzeniem? A może są wśród Czytelników kolekcjonerzy lub goście naszych wydarzeń kulturalnych? Zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami, wiedzą i pasją pod artykułem.