Fotografia przedstawia kobietę siedzącą na krześle obok urządzenia radiowego.

18 kwietnia – Światowy Dzień Krótkofalowca

            18 kwietnia 2021 roku, w 96. rocznicę powstania Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej (IARU), prezentujemy Państwu materiały dotyczące członków społeczności krótkofalowej z Chrzanowa: SPL668K, SPL668KYL, SP1SW.

            Zachowało się kilkadziesiąt raportów nasłuchowych wysłanych do stacji rodziny Salaschów w Fabloku. Są to specjalne karty QSL przesyłane między krótkofalowcami nawiązującymi kontakt. Stanowią cenne źródło danych i element savoir-vivre’u. Wysyłanie kart było kosztowne i nie zawsze można było liczyć na odpowiedź. Zdarzały się również zwroty do nadawcy, np. z powodu nieposiadania przez adresata licencji. Mimo tego do Chrzanowa trafiały nie tylko raporty ale i podobizny radioamatorów z pozdrowieniami. Najwyraźniej krótkofalowcy wywoływali fotografie w kilkudziesięciu egzemplarzach właśnie w takim celu. Poniżej przedstawiamy komplety: raporty wraz ze zdjęciami. W kolekcji znajdują się także pojedyncze dokumenty, których nie można do siebie dopasować. Karty często eksponowano na tablicach przy urządzeniach radiowych.

Audiodeskrypcja: Skan raportu nasłuchowego.
Zwrot raportu nasłuchowego SPL668K.
Zwrot raportu nasłuchowego SPL668K.

Mamy nadzieję, że po publikacji tego artykułu uda się dotrzeć do miejsc i osób w Polsce i na świecie, z którymi nawiązali kontakt Jan, Helena i Wilhelm Salasch. Wszystkie przedstawione materiały pochodzą z lat 30. XX wieku.

Fotografia przedstawia mężczyznę czytającego książkę. Nad nim wisi tablica z raportami nasłuchowymi.
SPL668K, czyli Jan Salasch.

Oto lista identyfikatorów z galerii, stacje z symbolem SP to stacje polskie, dopisek YL wskazuje na kobietę-krótkofalowca:

  1. SP1FBYL, Hanka Stephan, Warszawa.
  2. SP1FR, Jan Kopiel, Łódź.
  3. SP1IG, Juljan Pieszczyński, Trzebinia.
  4. SP1OM, Alojzy Kosmala, Lubliniec Śląski.
  5. SP1ZS, Zbigniew Świderski, Wysokie Mazowieckie.
  6. SP2CA, Aleksander Chuderski, Snów.
  7. SP2OH, Marciń Wyrwiński, Kowel.
  8. SP2TA, Antoni Tydda, Lublin.
  9. SP3WW, Sekcja Radiotechniczna Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Okręgu Radom.
  10. YR5BP (Rumunia).
  11. YR5CE (Rumunia).
  12. YR5DG (Rumunia).
  13. YR557 (Rumunia).

Jeśli posiadają Państwo informacje na temat SPL668K i SPL668KYL, SP1SW lub pozostałych osób, prosimy o kontakt pod adresem regionalia@mbp.chrzanow.pl. Szczególnie liczymy na pomoc ze strony pasjonatów historii i społeczności krótkofalowców. Ewentualne aktualizacje będą zamieszczane w adnotacjach pod tekstem.

Materiały wykorzystane w tekście zostały udostępnione przez wnuczkę Jana i Heleny Salaschów, Panią Beatę Otrębską. W przekazaniu archiwaliów do Biblioteki w celach digitalizacji pośredniczył Pan Leszek Stolarz.

Zdjęcie główne: SPL668KYL, czyli Helena Salasch

1 thought on “18 kwietnia – Światowy Dzień Krótkofalowca”

  1. Pingback: Życiorys krótkofalowca - Cyfrowe Archiwum Ziemi Chrzanowskiej

Comments are closed.

Scroll to Top
Copy link
Powered by Social Snap